Váš notebook zimu nerad. Jak se chovat, abyste nepotřebovali servis?

Předpokládáme, že od svého notebooku vyžadujete naprostou poslušnost a nehodláte si připustit, že by vám vypověděl službu ve chvíli, kdy se to hodí ze všeho nejméně. Jenomže stát se může cokoliv – a v zimě obzvlášť. Mrazivá část roku není pro přenosná zařízení vůbec bezpečná, protože hrozí kondenzace vody a následná oxidace. Chcete-li předejít nejhoršímu, řiďte se následujícími tipy.

Pozor na přechody ze studeného do teplého prostředí

Notebook je elektronické zařízení a jako takové si nerozumí s vodou či vlhkostí. O tu přitom není v zimě nouzi – stačí se vydat s rozehřátým zařízením přes mrazivé venkovní prostředí a zase zpět do tepla. Vzhledem k tomu, že se pracovní teplota procesoru a dalších komponentů pohybuje v rozmezí 40-80 °C, je rozdíl při přechodu do prostředí s teplotou vzduchu kolem nuly extrémní. Prudkou změnou teploty dochází ke kondenzaci páry, a to následně způsobí zkrat nebo korozi na tištěných spojích. Prudké změny teplot mohou rovněž poškodit akumulátor, displej a v neposlední řadě pevný disk. Proto je důležité zařízení používat jen v prostředí v rozmezí teplot a vlhkostí dle doporučení výrobce.

Jaká opatření doporučují odborníci?

Jak si počínat, aby váš notebook přečkal zimní mrazy v naprosté pohodě? Obrátili jsme se na Brno servis notebooků FotaNET a získali odpověď. Odborníci radí přenášet notebook v kvalitním obalu s dostatečnou tepelnou izolací. Při příchodu ze studeného prostředí do tepla je vhodné vyčkat min. 20-30 minut, a až poté zařízení zapnout. Novou elektroniku, kterou vám během mrazů přivezl kurýr, nechte aklimatizovat déle – ideálně celý den. Pokud se vám notebook nepodaří uchránit před poškozením ani navzdory všem opatřením, obraťte se na spolehlivý servis. Třeba právě na https://www.fopanet.cz/, kde mají s řešením poruch způsobených mrazem bohaté zkušenosti.

Publikováno: 25. 01. 2020 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Hardware

Autor: Adam Hájek