Jak vybrat 3D tiskárnu?

Pohráváte si s myšlenkou na pořízení 3D tiskárny, ale netušíte, podle čeho se orientovat při jejím výběru? V posledních letech se tato zařízení skutečně zabydlují i v běžných domácnostech, a tak nebude od věci, když se seznámíte se základními informacemi.

Druhy 3D tiskáren

V praxi narazíte na dva základní typy 3D tiskáren, a to na FDM tiskárny a SLA tiskárny. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Levnější FDM tiskárny fungují na principu tavení plastového vlákna, zatímco SLA tvoří modely pomocí UV záření. Výsledkem SLA tiskárny jsou pevné a velmi stabilní modely.

Materiály

Jedním z hlavních kritérií související s výběrem 3D tiskárny jsou polygrafické materiály, které lze při tisku na daném zařízení použít. FDM tiskárny používají následující typy vláken: křehké a biologicky odbouratelné PLA, umělá hmota ABS (vyrábí se z ní např. LEGO), měkké TPS a lehký polystyren HDPE.

V případě SLA tiskárny je výběr materiálů chudší. Používá se však pryskyřice, ze které lze vyrobit velmi odolné 3D modely.

Problematika materiálů je na dlouhou debatu a je lepší se poradit s kvalifikovaným prodejcem. Jistě vám doporučí vhodné zařízení podle plánovaného účelu využití.

Velikost tiskového prostoru

Dalšími důležitými parametry jsou velikost tiskové plochy a pohybový rádius tiskové hlavy. Obvykle se udává v krychlových palcích a jedná se o maximální velikost modelu, který 3D tiskárna dokáže vytvořit.

Rychlost a kvalita tiskového výstupu

Měli byste se připravit na to, že 3D tisk není rychlý proces. Model o velikosti cca 10 cm budete tisknout 6 až 12 hodin (dle druhu tisku). Obecně platí, že se sílou vrstvy je tisk rychlejší, ale klesá kvalita. Proto byste se měli snažit o kompromis mezi kvalitou a rychlostí – lepší tiskárny umožňují širokou škálu nastavení.

Možná nakonec dojdete k závěru, že je pro vás praktičtější nechat si modely vytisknout v profi 3D tiskárně. Pak se můžete obrátit na odborníky z 3dees.cz, kteří pro vás zajistí vše od návrhu až po realizaci.

You may also like...