Virtualizace je cesta k efektivnějšímu, úspornějšímu a bezpečnějšímu provozu

O virtualizaci se debatuje na každém internetovém rohu. Fenomén hýbe IT sférou již od 60. let minulého století. V informatice označuje soubor postupů, technik a prostředků, díky kterým může počítač přistupovat k dostupným zdrojům jinak, než jak fyzicky existují. Virtualizace je možná na různých úrovních – v praxi lze virtualizovat celé počítač nebo jen některé jeho komponenty a operační systém.

Příklady využití virtualizace

Praktickým příkladem virtualizace je virtuální stroj – obraz počítače, který ovšem existuje pouze jako model uvnitř skutečného počítače. Software na virtuálním stroji se chová tak, jakoby běžel na reálném hardwaru, ale nemá žádný vliv na zbylou část „vnějšího“ počítače. K tomuto řešení se přistupuje proto, aby aby některé aplikace nemohly negativně ohrozit operační systém. K dalším příkladům virtualizace je RAID – zapojení několika disků, které navenek vypadají jako jediný. Výhodou je vyšší rychlost a odolnost proti chybám. S virtualizací souvisí pojmy jako multitasking a thready. Díky nim může jeden procesor přerozdělit výkon na běh několika aplikací současně.

Virtualizace serverů ve firmách

Pro firmy, a to nezávisle na velikosti daného subjektu, je virtualizace serverů cestou k úspoře nákladů a efektivnější správě systému. Výrazně snižuje závislost na hardwaru, snižuje riziko výpadků a v neposlední řadě náklady na ICT zaměstnance. Rozdělení na virtuální servery často provádí také brněnská společnost ITdone s.r.o. Odborníci dokáží konsolidovat nevytížené fyzické servery menším počtem serverů. Až 20 fyzických serverů vytížených na cca 8 – 15 % nahradí jeden výkonnější stroj. ITdone využívá špičkový virtualizační software od WMware, která je v oblasti virtualizace jedničkou. Další informace o virtualizaci najdete na webových stránkách itdone.cz.

Publikováno: 13. 05. 2016

Kategorie: Hardware

Autor: Adam Hájek

Tagy: rozdělení na virtuální servery | virtualizace serverů