V krátkosti o historii tisku

Doma ji má téměř každý, ale ještě relativně nedávno šlo o velmi drahé zařízení, které si pořizovaly větší společnosti a specializovaná printcentra. Dnes je tiskárna nepostradatelným pomocníkem a většina z nás ji využívá takřka každý den. Ale zamysleli jste se někdy nad jejím původem?

Kdo navrhl první tiskárnu na světě?

Být v něčem prvním je skvělý pocit. A co teprve, když jste první ve více oblastech? Charles Babbage byl anglický matematik, který vynalezl první plně funkční diferenční stroj i tiskárnu, byť jeho objevy zůstaly velmi dlouho pouze v teoretické rovině – na papíře. Přenesme se však do moderního věku. První tiskárnou, jak ji známe dnes, bylo zařízení značky Seikosha – jedna z větví japonské společnosti Seiko, která mimo jiné vyrábí i hodinky. Tiskárnu sestrojila pro potřeby novinářů a pořadatelů v rámci tokijských Olympijských her pořádaných v roce 1964. Jednalo se o model EP-01 a stal se základním kamenem nově založené firmy Epson, která je na trhu dodnes. V roce 1968 uvedla na trh první sériově vyráběnou tiskárnu EP-101 (Electronic printer 101). První jehličkové tiskárny (opět značky Epson) se zákazníci dočkali o deset let později. V té době byli majitelé tiskáren odkázání na originální náplně – dnes jsou běžně dostupné levný tonery HP i pro ostatní značky. Umožňují minimalizaci nákladů při zachování prvotřídní kvality tisku.

Jehličková tiskárna nebyla první!

Možná jste o nich neslyšeli, ale to neznamená, že nebyly. Jehličkovým tiskárnám předcházely tiskárny bubnové a řetězové. Zatímco řetězové tiskárny fungovaly na principu pohybujícího se řetězu, základem bubnových byl otáčivý buben a kladívko.

Jak se tiskne dnes?

Když se řekne moderní tisk, většina lidí si okamžitě vybaví 3D tiskárnu. A co se týče klasického tisku, nejprodávanějšími typy jsou laserové, LED a inkoustové tiskárny. Uživatelé vyžadují co nejmenší rozměry, co nejvíce funkcí a minimální náklady na tisk jedné stránky, čemuž přispívají především alternativní tonery (slovensky tonery pre tlačiarne).

Publikováno: 20. 02. 2019

Kategorie: Pod lupou

Autor: Adam Hájek

Tagy: historie tiskáren | historie tisku