Datová schránka: Proč si ji pořídit a jak se do ní přihlásit?

Datová schránka neboli datovka. Ještě ji nemáte a netušíte, proč byste si ji měli zřizovat? Všechny důležité informace, které s elektronickým úložištěm dokumentů souvisí, najdete v tomto článku. Podrobnější návod si můžete přečíst na www.hardyn.cz.

K čemu DS slouží a jaké vám přinese výhody?

Datová schránka je určena k doručování elektronických dokumentů mezi orgány veřejné moci a fyzickými či právnickými osobami. Umožňuje rychlejší, efektivnější a levnější komunikaci mezi oběma stranami. Pro některé právnické osoby a fyzické osoby podnikatele je zřízení datové schránky povinné ze zákona.

Zřídíte-li si datovou schránku, získáte důkazní materiál o všech dokumentech, které jste poslali orgánům veřejné správy. Díky tomu snadno vyvrátíte případné nařknutí z toho, že jste něco zapomněli poslat. Zároveň se budete moct přihlásit do informačních systémů finanční a sociální správy, podávat daňové přiznání elektronickou formou a za poplatek posílat poštu soukromým subjektům.

Výhod souvisejících s užíváním datové schránky je v praxi ještě více. Za zmínku stojí například možnost získání výpisů z rejstříků a registrů zdarma. Datovku lze používat i jako elektronickou poštovní schránku při komunikaci se soukromými subjekty (banky, dodavatelé energií atd.).

Přihlášení do datové schránky

Do datové schránky se přihlásíte jménem a heslem. Pamatujte si, že přihlašovací údaje jsou pouze vaše a neměli byste je nikomu sdělovat. Respektujte bezpečnostní doporučení a pravidelně své heslo měňte.

Založení datové schránky je zdarma a v případě opakovaně zapomenutého hesla (několikrát během tří let) zaplatíte správní poplatek ve výši 200 Kč

Pořád si nejste jistí?

Stále váháte? Datová schránka vám ušetří čas i starosti. Skutečně není jediný důvod ji nemít. Seznam držitelů je dlouhý, přidejte na něj své jméno i vy. Nebudete litovat!

You may also like...